Puhkpilliorkester

AINULAADNE ORKESTER KÜLASTAB PÕLVAMAAD

Eesti puhkpillimuusikas on kujunemas uus traditsioon, kus Vabariiklik Orkestrijuhtide Puhkpilliorkester (VOP) sõidab Isadepäeval esinema Eesti erinevatesse paikadesse. VOP on ainulaadne orkester selle tõttu, et koondab reaalselt puhkpilliorkestreid juhendavaid ja puhkpillle õpetavaid fanaatikuid üle Eesti ja seda juba 1965. aastast peale. VOP-i liikmed ei pea paljuks oma vabast ajast koguneda aastas 5-6 korda, et ise pilli mängida ja kogemusi ning repertuaari vahetada. Paljud Eestis toimuvad koostööprojektid ja festivalid on just nimelt VOP-i seminaride ajal sündinud ideede teostused. Sel aastal võttis VOP vastu orkestri töös osalevate Lõuna-Eesti dirigentide kutse külastada Põlva- ja Võrumaad. Laupäeval harjutab VOP Põlva Ühisgümnaasiumis ning pühapäeval, 10.novembril kell 14.00 võib Mooste Folgikojas kuulata kahe projektorkestri esinemist isadepäeva puhul. Orkestrijuhtide orkestrit soojendab Põlvamaa Noorte Puhkpilliorkester, kes harjutas isadepäevaks 2.-3.novembril Taevaskojas. Lisaks isadepäevale tähistab kontsert Eesti Puhkpillimuusika Ühingu 10. sünnipäeva ja Põlvamaa puhkpillimuusika 145. sünnipäeva. Kontsert on publikule tasuta.

VOP

PÕLVA LINNA PUHKPILLIORKESTER TÄHISTAS 145. SÜNNIPÄEVA

LINNAORKESTER TUURITAB

Põhjuse linna puhkpilliorkestri tegemistest väike uudislugu kirjutada on andnud elu ise. Linnaorkestri viimase 15 aasta ajaloos pole niivõrd teguderohket suve lõppu ja sügist olnud. Paraku on need tegemised viinud meid peamiselt Põlva linnast kaugemale ja seetõttu on põhjust ka kodulinna rahvale meie esindusorkestri tegemistest pajatada. Augusti alguses hoidsime Põlva lippu kõrgel Narva-Jõesuu linna päevadel, mille raames toimus “Puhkpillilahing”. Agressiivse brändinime taga peitub siiski väga mõnus ja sõbralik üritus kaunis kuurortlinnas. Augusti lõpus toimus traditsiooniline puhkpillifestival “Mürtsub pill” Tartus, kus tavapärasele kontserdile lisandus spontaanne puhkpillilahing Emajõe kallastel jõelaevastiku paraadi saateks. September tõi meile huvitava esinemise tuhandete inimeste ees Palamuse väljanäitusel, vaheldumisi ansambliga “Meie mees”. Oktoobris mängisime juba teist aastat toimuval Mooste “Oktooberfestil” koos maestrote Alo Ritsingu ja Ants Üleoja juhatatavate meeskooridega. Puhkpilliorkestri ja meeskooride ühislood olid kindlasti õlleürituse kulminatsiooniks. Hästi õnnestus ka Põlva valla juubelikontsert. Üks huvitavamaid väljakutseid sel sügisel oli siiski orkestrikaraoke Tallinnas Sokos Hotell Viru Merineitsi restoranis, kus avati neli päeva toimunud rahvusvaheline NU Performance Festival. Üritust kajastas ka ETV kultuurisaade MI. Toimekas on olnud ka linnaorkestrile järelkasvu tootev Põlva ÜG Puhkpilliorkester. Võttes oma südameasjaks Põlva alternatiivkultuuri edendamise, on noored andnud oma jäägitu toetuse Põlva KHK Undergroundi edendamisesse. Harrastusmuusikute tasu on publiku soe vastuvõtt ja seda oleme me sel sügisel kuhjaga saanud. Täname kuulajaid ja uute kohtumisteni!

Peeter Änilane

Meie tegemistega saab ennast kursis hoida http://tinyurl.com/orkester

NU PERFORMANCE FESTIVAL

7. novembril 2011.a. astub Põlva Linna Puhkpilliorkester üles NU Performance Festival avamisel Tallinnas Viru hotellis. Tegu pole tavalise kontserdiga, vaid ORKETSRIKARAOKEGA. Allpool olevad lood on demosalvestused 25.oktoobri proovist. Festivali avamisel osalejad saavad neid lugusid koos orkestriga laulda. Proovis käisid meid üle kuulamas ja kaasa laulmas festivali korraldajad Mairika Plakso ja Peter Stamer. Vaata ka www.saal.ee ja nuperformancefestival.blogspot.com

TORNAADO TARTUS

Tornaadoks oli loomulikult Põlva Linna Puhkpilliorkester, kes osales 16.-18.juulil  2010.a. VI rahvusvahelisel puhkpillifestivalil „Mürtsub pill“. Miks tornaado? Sellepärast, et Põlva Linna Puhkpilliorkestrit jätkus kolme päeva jooksul kõikjale.

Kahtlemata on festival „Mürtsub pill“ kujunenud üheks Eesti suurimaks puhkpilliürituseks ja lööb laineid isegi  juba Euroopa mastaabis. Seega on festival ka Põlva Linna Puhkpilliorkestri aasta tähtsündmuseks, milleks valmistutakse terve hooaja jooksul. Festival pakub esinemisvõimalust rahvahulkade ees, millistest muidu üks väikelinna orkestrant ainult unistada võiks. Motivatsiooni seisukohalt on sellel üritusel osalemine saanud orkestriliikmete seas väga oluliseks.

Sel korral oleks Põlva Linna Puhkpilliorkestri osalemise peaaegu nurjanud üks uskumatuna tunduv juhtum. Nimelt oli kadunud orkestri logoga suur plakat. Uurimisel selgus, et viimati nähti seda möödunud aasta Tallinna laulupeol ja peamise kahtluse alla sattus bussijuht Enn (nimi muutmata). Ennust on saanud meie orkestri suur fänn ja nõnda on arusaadav, et ta püüdis trofeed terve aasta enda läheduses hoida. Peale põhjalikku töötlemist soostus Enn orkestri plakati meile tagastama ja talle on andestatud ning sõprus taastatud.

Festivali korraldus oli seekord  kõrgel tasemel, eriti möödunudaastase ebaõnnestumise taustal, kus festival oli ühendatud Tartu Juubelilaulupeoga. Halb ilm ja laulupeo väga kehv korraldus rikkusid eelmise aasta üritused. Tänavu oli festival ühendatud Tartu Hansapäevade laadaga, mis kasvatas ka  kuulajaskonna mitmekordseks.

Põlva Linna Puhkpilliorkester esines eraldi neljal korral – kahel korral festivali pealaval ja kahel korral ülikooli peahoone ees. Eriti menukad olid pealava esinemised, kus orkester esitas veidi nõudlikumat kontsertrepertuaari. Samuti osalesime festivali ühisorkestri kahe loo ettekandmisel, millest üks oli esmaettekanne, „meie enda poisi“ Riivo Jõgi loodud „Marss nr.2“. Sellest noormehest kuuleme tulevikus kindlasti veel palju seoses nii puhkpillimuusika kui heliloominguga.

Nagu juba eelpool öeldud, jätkus Põlva orkestrante kõikjale. Peale meeletus kuumuses antud kontserte ei pidanud vanemas keskeas orkestrandid paljuks kuulata kolleege ja istuda raekoja platsi  suvekohvikutes. Mitmeid nooremas keskeas ja vastseid üliõpilasikka jõudnud põlvakaid võis kohata  Emajõe kaldal, arutlemas puhkpillimuusika tuleviku üle. Esimese aasta pisikesed muusikud tormasid mööda kesklinna ringi nagu peata kanad, ahmides endasse festivali algava ööelu esimesi värinaid.

Festivali üheks kulminatsiooniks oli kahtlemata Tõnis Mäe ja ansambel Estraadiraadio esinemine laupäeva õhtul. Vanad head lood uues kuues panid kaasa laulma ja hüppama enamiku raekoja platsil viibinud inimesi. Sellest professionaalsest ja emotsionaalsest esinemisest tekkis tõeline sünergia publiku ja esinejate vahel.

Põlva Linna Puhkpilliorkestri tegemistest veel niipalju, et 19.-25. august viibib orkester kontsertreisil Slovakkias, kus esinetakse Pribylina vabaõhumuuseumis ja tänavakontsertidega. Kontsertreis on omamoodi kokkuvõte orkestri elukäigu ühest tsüklist, kuna mitmed andekad muusikud suunduvad õppima ülikoolidesse ja ühinevad sealsete orkestritega ning Põlvas alustab uus põlvkond noori, kellest loodetavasti saavad sama kohusetundlikud muusikud. Selline uute muusikute pealevool saab toimuda muidugi ainult tänu Põlvas elava raudvara olemasolule, kellele siin ka nimeline tänu – Mati, Ulvi, Volli, Priit, Raivo, Rain.

Orkestrandi elu ei ole meelakkumine – 35 – kraadises kuumuses tassida oma pill, noodipult ja noodimapp Reiniku gümnaasiumi juurest Raekoja platsile ei ole kerge, kuid selle kompenseeris kindlasti publiku reageering, mille üks osa on aplaus, ja teine, ehk mängijatele olulisemgi, hiljem lava taga kuuldud  asjatundlike muusikainimeste tunnustus, et  Põlva Linna Puhkpilliorkester on endiselt heas vormis. See teeb juba südame tõeliselt soojaks!

Põlva Linna Puhkpilliorkester esinemas ülikooli peahoone ees 17.07.2010